Про вплив десикації на кількісні та посівні показники врожайності проса, гречки та гороху (за матеріалами наукових досліджень)
Дозрівання гороху, гречки та проса залежить як від погодних умов, так і від способів збирання. В середньому за роки досліджень виявлено, що найбільший відсоток зниження вологості зерна гороху спостерігається при обробці посівів дикватом (десикант Везувій, РК) - 3,21% на добу, слабкіше при роздільному збиранні та при обробці аміачною селітрою і гліфосатом (десиканти: Вулкан Плюс, РК, Деліт, РК, Аболір, РГ) - 3,08; 3,07 і 3,01% відповідно. Аналогічна тенденція зниження вологості зерна простежується і при збиранні гречки і проса, хоча відсоток зниження вологості зерна менше, ніж у гороху. Найнижче зниження вологості зерна цих культур, відзначено на природно дозріваючих посівах.
Десикация і гербіцидна обробка впливають на зміну вмісту води в тканинах рослин. Так, через 9 днів після їх застосування, зниження вологості листя і стебел рослин гороху не поступалася роздільному збиранню. На гречці і просі цей показник був краще при роздільному збиранні. Найменший відсоток зниження вологості листостебельної маси, у всіх культур, спостерігався при природному дозріванні.
При застосуванні штучного підсушування підвищувалась врожайність зерна гороху по відношенню до роздільного збирання на 0,04-0,07 т/га і на 0,08-0,11 т/га по відношенню до природного дозрівання на кореню. Застосування диквату і гліфосату дозволило істотно підвищити врожайність зерна гречки в порівнянні з контролем на 0,16; 0,17 і 0,14 т/ га відповідно. Істотне збільшення врожайності зерна проса спостерігалося у варіантах з дикватом, гліфосатом і при природному дозріванні по відношенню до роздільного збирання на 0,16; 0,17 і 0,19 т/га відповідно.
Застосування штучного підсушування не чинить негативного впливу на врожайність насіння гороху, а застосування десикації, і гербіцидної обробки дозволяє істотно збільшити врожайність насіння гречки в порівнянні з роздільним комбайнуванням.
При збиранні попередньо підсушених посівів гороху гречки і проса спостерігається тенденція до підвищення посівних якостей насіння в порівнянні з роздільним збиранням. Однак, отримане насіння гороху (при природному дозріванні) гречки і проса при роздільному збиранні, по схожості, відповідали лише 2 класу посівного стандарту, а насіння, отримане із застосуванням диквату і гліфосату - 1 класу.
Гербіцидна обробка посівів гороху мала істотний позитивний вплив на врожайність зерна в потомстві, де перевищила контроль на 0,10 і 0,16 т / га відповідно. На посівах гречки застосування штучного підсушування істотно не вплинуло на врожайні властивості насіння. Аналогічна закономірність простежується і на посівах проса.
Геннадій Підпальний,
науковий співробітник з агрономії компанії Агросфера
Замовити товар та отримати кваліфіковану консультацію можна за телефоном гарячої лінії: 0 800 20 42 42
або на нашому сайті►.